Skip to content Skip to footer

TAK! – WYGRALIŚMY FINAŁ KONKURSU “AKTYWNA PARAFIA” 2022

galeria zdjęć znajduje się pod artykułem 

W sobotę 15 października w Warszawie odbył się finał organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną Konkursu „Aktywna Parafia” 2022.
W konkurencjach sprawnościowych wzięło udział dziesięć wspólnot z całego kraju.
 » Zwycięzcą została nasza parafia « 
Wszystkie wspólnoty zostaną wkrótce szerzej przedstawione na łamach KAI.

Przedruk z eKAI:

Tegoroczna edycja wydarzenia ma na celu propagowanie działalności charytatywnej, inicjatyw ewangelizacyjnych, promowanie zdrowego trybu życia oraz budowania wspólnoty przez społeczności lokalne. Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski i jej Sekretarza Generalnego bp. Artura G. Mizińskiego.

Uczestników finału Konkursu Aktywna Parafia przywitał prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. – Wasze parafie są najlepszym przykładem synodalności. Wasza aktywność to przykład wspólnej drogi, pokazujecie jakie są owoce dobrej współpracy świeckich i duchowieństwa – dodał prezes KAI.

Do uczestników finału Konkursu Aktywna Parafia słowo skierował bp Artur G. Miziński, który przybył na tę uroczystość. – Dajecie przykład parafii, która jest parafią żywą, gdzie ewangelizacja przynosi błogosławione owoce – powiedział sekretarz generalny KEP. – Żyjecie jak pierwotne wspólnoty, nie tylko mszą i modlitwą, ale wasza parafia jest wspólnotą wspólnot, która wychowuje i ewangelizuje – najpierw siebie, potem innych – powiedział bp Miziński.

Finał konkursu został zorganizowany w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego w Warszawie. Rywalizujący o tytuł Aktywnej Parafii konkurowali w różnych dyscyplinach w składach: damskich (rzut piłką lekarską, bieg/sztafeta babcia/córka/wnuczka), męskich (rzut piłką lekarską, bieg/sztafeta dziadek/syn/wnuk) oraz mieszanych (bieg żony z mężem, rzut do kosza).

O naszej parafii napisano:

Największą liczbę punktów oraz tytuł „Aktywnej Parafii” 2022 uzyskała Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu. Zwycięska wspólnota powstała w 1981 roku. Obecnie liczy 14 tys. wiernych. Kościół parafialny jest uznany za jeden z najciekawszych i najpiękniejszych w Polsce. Monumentalna mozaika wraz z mosiężnymi odlewami w prezbiterium świątyni pokazuje dynamikę Kościoła po Zesłaniu Ducha Świętego, Jego wyjście na cały świat. Jej proboszczem jest ks. prał. Waldemar Ciostek.

Od 14 lat w czasie ferii zimowych parafia organizuje Parafialny Obóz Narciarski dla dzieci i młodzieży w dwóch grupach. Nie jest to zwykłe zimowisko ale sportowy obóz narciarski, gdzie pod okiem instruktorów dzieci doskonalą jazdę na nartach. Wieczorem dzieci mogą jeździć łyżwach na lodowisku. Funkcjonuje także Parafialna Grupa Turystyki Górskiej, która w roku 2023 kończy zdobywanie Korony Gór Polskich (Czupel – Beskid Mały, Snieżnik – masyw Śnieżnika, Tarnica od Wołosatego poprzez Bukowską Przełęcz, Rozsypaniec, Halicz, Goprowska Przełecz, Przełęcz Pod Tarniczką, Tarnica, Wołosate (pojechało 92 osoby).

W Wielkim Poście w parafii Ducha Świętego odbyły się 2,5-godzinne „Rekolekcje ewangelizacyjne dla wrażliwych – w programie znalazło się 9 znanych utworów pasyjnych wykonanych przez Orkiestrę Kameralną Państwowej Szkoły Muzycznej i solistów z Mielca, które były przeplatane głoszeniem kerygmatu przez bp. Artura Ważnego.

Wspólnota katechumenalna działająca przy parafii okazała dużą pomoc finansową kilkunastu ubogim rodzinom, zorganizowano niedzielną kwestę, zbierając fundusze na operację chorego dziecka. Parafianie wspierają także żebrzących przed kościołem Romów, którym finansują żywność. Do drzwi plebanii a także do posługujących w parafii sióstr zakonnych pukają bezdomni, niezaradni życiowo, potrzebujący ludzie. Dostają wsparcie przez dobre słowo, zwykle też nie odchodzą głodni. Funkcjonuje również parafialna Caritas – działa na rzecz ubogich przez zbiórkę żywności, zakup leków itp.

Nasza parafia otrzymała bon na sprzęt sportowy o wartości 3000 zł oraz kosiarkę do trawy 🙂


Ksiądz Proboszcz – zaraz po wygranej – napisał na profilu facebook’a:

Wielkie dzięki!

Moi parafianie zdobyli dzisiaj I miejsce i główną nagrodę
w konkursie Aktywna Parafia 2022

Finał odbył się w Warszawie.

W rywalizacji wzięło udział 10 najbardziej aktywnych parafii w Polsce.


Wszystkim dziękujemy za udział w życiu religijnym, kulturalnym, sportowym, edukacyjnym i rozrywkowym w naszej parafii. Nasi przedstawiciele świetnie zaprezentowali wspólnotę w Warszawie, a mieszkańcy Złotnik – na własnym stoisku kulinarnym – promowali naszą małą ojczyznę w stolicy. Wielkie Bóg zapłać!